Geodezja to nie tylko pomiary

ap przygotowania do inwestycji i obejmuje utworzenie mapek do celów opiniodawczych oraz map topograficznych z danego terenu. Po okazaniu odpowiednich dokumentów w urzędzie musimy czekać na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i

Geodezja to nie tylko pomiary

Zanim złożymy wniosek o pozwolenie na budowę

Jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przy dużej inwestycji będziemy potrzebowali geodetę, aby wykonał kilka czynności. Jest to etap przygotowania do inwestycji i obejmuje utworzenie mapek do celów opiniodawczych oraz map topograficznych z danego terenu.

Po okazaniu odpowiednich dokumentów w urzędzie musimy czekać na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero po otrzymaniu decyzji pozytywnej można przystąpić do kolejnych etapów, czyli mapa do celów projektowych oraz pozwolenia na budowę.


Czym jest służba geodezyjna i kartograficzna?

Służba Geodezyjna i Kartograficzna w Polsce ? zdefiniowana jest w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.

Centralnym organem administracji rządowej w sprawach geodezji i kartografii jest Główny Geodeta Kraju, który wykonuje swoje zadania przy pomocy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Od 2015 roku nadzór nad Głównym Geodetą Kraju sprawuje minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa1, który jest organem naczelnym w sprawach geodezji i kartografii. Służba Geodezyjna i Kartograficzna składa się z dwóch pionów: organów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz organów administracji geodezyjnej

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Służba_Geodezyjna_i_Kartograficzna


Wykonywanie planów budowy nowych dróg przez geodetów

Prace geodezyjne kojarzą się głównie z pracami drogowymi. W czasie wykonywania takich prac geodeci dokonują najpierw wszystkich potrzebnych pomiarów, zgodnie z którymi można zrobić plany budowy nowych dróg.

Uczestniczą oni także w rysowaniu planów budowy dróg i czuwają nad tym, aby wszystkie wymiary takich dróg były zgodne z prawem. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko wówczas budowa nowych dróg będzie mogła zostać w pełni wykonana i zaakceptowana przez urzędników państwowych. Jeżeli nie uzyska ona takiej akceptacji, to może zostać nie dopuszczona do użytku. Wyznaczeni odgórnie geodeci sprawują także nadzór nad samą budową nowych dróg. Uczestniczą oni w kolejnych etapach ich oddawania do użytku i decydują o ich dopuszczeniu do ruchu.



© 2019 http://c-in.pl/