Jak się tanio i skutecznie dogrzać zimą?

nie jest to jedyna branża, w której nagrzewnice mają zastosowanie. Są one wykorzystywane masowo także w ogrzewaniu sporych powierzchni takich, jak magazyny czy budynki gospodarskie. Często stosuje się je również do ogrzewania plac

Jak się tanio i skutecznie dogrzać zimą?

Wykorzystanie nagrzewnic

Obecnie nagrzewnice wykorzystywane są w wielu branżach. Większość osób zapytanych o nagrzewnice kojarzy je przede wszystkim z motoryzacją, jednak nie jest to jedyna branża, w której nagrzewnice mają zastosowanie. Są one wykorzystywane masowo także w ogrzewaniu sporych powierzchni takich, jak magazyny czy budynki gospodarskie. Często stosuje się je również do ogrzewania placu budowy. Te stosunkowo proste w obsłudze urządzenia cieszą się dużą popularnością w społeczeństwie, ponieważ są sprawdzonymi źródłami ciepła, z których szybko możemy skorzystać w razie potrzeby. Ich zastosowanie jest wobec tego bardzo duże i wiele firm korzysta z nagrzewnic nawet dużych rozmiarów w celach ogrzewniczych.


Historia kominków

Najstarsze kominki były znacznie większe, budowane na planie półkola z okapem podobnej wielkości. Umieszczano je najczęściej przy ścianach szczytowych, co ułatwiało prawidłowe wyprowadzenie komina. Budowane były z ciosów kamiennych, powierzchnia paleniska wykładana była najczęściej cegłą. Z czasem wymiary kominków uległy pomniejszeniu. Było to możliwe po udoskonaleniu wydajności kominków, przez pochylenie ścian bocznych pod kątem 45° i zmniejszeniu głębokości wlotu do kanału dymowego. Oprawy zaczęto wykonywać z marmuru lub brązu. Najwspanialsze oprawy kominków pochodzą z okresu renesansu.

Do typowego wyposażenia kominków należał: ekran osłaniający palenisko, żelazne uchwyty na łuczywo, pogrzebacz oraz wilki (stojaki na drewno do opału). Kominki o nowoczesnej konstrukcji stosowane są coraz częściej w domach jednorodzinnych, zajazdach i podobnych budynkach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kominek


Ogrzewanie i fizyka - Promieniowanie cieplne

Promieniowanie cieplne, promieniowanie termiczne, promieniowanie temperaturowe ? promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez cząstki naładowane elektrycznie w wyniku ich ruchu termicznego w materii. Promieniowanie cieplne emitowane jest przez każdą materię o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego.

Według mechaniki klasycznej atomy lub cząsteczki ciała o temperaturze powyżej zera bezwzględnego mają energię kinetyczną, która zmieniana jest w wyniku wzajemnych oddziaływań atomów i cząsteczek, a zmiany energii wynikają z przyspieszenia lub dipolowej oscylacji ładunków. Ta zmiana ruchu ładunków wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne. W wyniku wzajemnych oddziaływań cząsteczek i atomów ustala się zależny od temperatury rozkład ich prędkości, z którego wynika rozkład emitowanego promieniowania.

Promieniowanie cieplne danego ciała w określonej temperaturze, jak zauważył Pierre Prévost, jeden z pierwszych badaczy promieniowania cieplnego, nie zależy od obecności innych ciał. W przypadku ciał stałych zależy natomiast głównie od ich powierzchni, np. inna będzie emisja, gdy ciało będzie chropowate, a inna gdy jego powierzchnia zostanie wypolerowana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_cieplne



© 2019 http://c-in.pl/