Jak wygląda praca w geodezji

też jak kto woli, zamknięcie budowy wymaga wpisów inżyniera prowadzącego budowę - tzw. kierownika budowy oraz wykonania przez geodetę pomiarów po wykonawczych budynku. Dopiero po tych ostatnich dokumentach można uznać budowę za z

Jak wygląda praca w geodezji Zawsze konieczne będzie korzystanie z takich usług jak: , bez znaczenia czy będzie to budowa, sprzedaż działki czy inna inwestycja w nieruchomości.

Zakończenie budowy

Zakończenie, czy też jak kto woli, zamknięcie budowy wymaga wpisów inżyniera prowadzącego budowę - tzw. kierownika budowy oraz wykonania przez geodetę pomiarów po wykonawczych budynku. Dopiero po tych ostatnich dokumentach można uznać budowę za zakończoną i wystąpić o zarejestrowanie jej jako budynek użytkowy.

Zakończenie budowy to prawdopodobnie ostatnia wizyta geodety na terenie danej nieruchomości, jednak czasami zdarza się np. podział nieruchomości lub potrzeba jej przebudowania i wtedy również trzeba skorzystać z pomocy geodety, ponieważ wymaga tego prawo i tylko geodeta może dopełnić niektórych formalności związanych z tymi sprawami.


Pomiary geodezyjne

Praca w zawodzie geodety jest dość wymagająca i pod względem fizycznym i psychicznym. Robienie wszelkich pomiarów i nanoszenie ich na mapy wymaga poświęcenia sporej ilości czasu w terenie. Nie ważne są tutaj warunki atmosferyczne, więc czy deszcz, czy śnieg geodeta wykonać pomiar może i musi.

Każdy geodeta przechodził przez okres ciągłego robienia pomiarów, czy to na zlecenia czy jako wstęp do prac geodezyjnych. Niestety część prac można wykonywać jedynie posiadając odpowiednie państwowe uprawnienia, a te wymagają szkoleń i zdawania egzaminów. Co stanowi pewną barierę i wydłuża czas na szkolenie dobrego geodety.


Jak pracuje geodeta

Geodeta to praca na dwa różne sposoby. Po pierwsze geodeta pracuje w terenie, często musi pojechać na wskazane miejsce i dokonać odpowiednich pomiarów wysokościowych i odległościowych. Posługuje się wtedy zaawansowaną aparaturą pomiarową, którą musi umieć odpowiednio obsługiwać, aby zmierzone odległości były jak najbardziej dokładne.

Po zebraniu potrzebnych danych dalsza cześć pracy geodety polega na przygotowywaniu i opracowywaniu mapek, np. tych do celów projektowych na potrzeby budowy nieruchomości, ale nie tylko. Stosując odpowiednie wzory oraz oprogramowanie komputerowe geodeta oblicza kolejne punkty na podstawie pomiarów i nanosi je na mapki, które są efektem jego pracy. Oprócz tego geodeta może przygotować różne dokumenty potrzebne do prowadzenia i realizowania inwestycji.



© 2019 http://c-in.pl/