Jakie zbiorniki wybrać na wodę?

. W praktyce jest to nieprzemysłowa woda ściekowa wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie, nadająca się w ograniczonym zakresie do powtórnego wykorzystania. W tradycyjnym gospodarstwie domo

Jakie zbiorniki wybrać na wodę? Jak oszczędzać na wodzie do ogrodu?
Zobacz nasz poradnik

Co to jest szara woda?

Szara woda ? Europejska Norma 12056-1 definiuje szarą wodę jako wolną od fekaliów zabrudzoną wodę. W praktyce jest to nieprzemysłowa woda ściekowa wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie, nadająca się w ograniczonym zakresie do powtórnego wykorzystania. W tradycyjnym gospodarstwie domowym 50?80% wody ściekowej może być wykorzystanej jako szara woda. Do wykorzystania nadaje się niemal cała woda, jakiej używa się w domu, z wyjątkiem wody po spłukaniu toalet. Szara woda znacznie różni się od wody powstałej po spłukaniu ubikacji zarówno ilością, jak i różnorodnością zawartych w niej chemikaliów i bakterii (od odchodów po toksyczne środki chemiczne). Szara woda zawdzięcza swą nazwę mętnemu wyglądowi oraz statusowi, który nie kwalifikuje jej jako wody czystej pitnej ani też jako wody silnie skażonej. Zgodnie z powyższą definicją, jeśli szara woda zawiera znaczące ilości odpadów kuchennych czy też silne środki chemiczne, należy ją zakwalifikować jako ściek.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szara_woda


Sposoby na ekologiczne korzystanie z wody

Z wody można korzystać o wiele bardziej ekologicznie, niż robi to każdy z nas. Zmiana pewnych przyzwyczajeń pozwala oszczędzić jej bardzo wiele, więc warto się nad tym zastanowić. Dobrym pomysłem jest między innymi wykorzystanie wody deszczowej, którą możemy podlewać rośliny, ale bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w przydomową oczyszczalnię, która pozwoli nam czerpać o wiele mniej wody z wodociągów. Dodatkowo dobrze jest też sprawdzać, czy woda w kranach jest dobrze zakręcona oraz czy na przykład spłuczka w toalecie nie przecieka. W ten sposób zaoszczędzimy wiele wody i tym samym pomożemy o wiele lepiej zadbać o środowisko naturalne. Każdy z nas powinien o tym pomyśleć.


Deszcz

Deszcz ? opad atmosferyczny, dosięgający powierzchni Ziemi w postaci kropel wody o średnicy większej od 0,5 mm. Gdy krople są mniejsze niż 0,5 mm, opad taki nazywa się mżawką. Opad niesięgający powierzchni Ziemi nazywa się virgą.

Duże krople wody (powyżej 8 mm) spadając ulegają rozpadowi. Deszcz może powstawać też z lodowych chmur wysokich, gdy opadające i ogrzane w pobliżu powierzchni Ziemi kryształy przekształcają się w krople wody, które mogą być wtedy duże lub małe w zależności od wilgotności względnej powietrza.

Intensywność deszczu klasyfikuje się jako: ?lekki opad?, gdy spada nie więcej niż 0,25 cm wody na godzinę, ?umiarkowany opad? ? pomiędzy 0,25 a 0,75 cm wody na godzinę, ?silny opad? ? powyżej 0,75 cm wody na godzinę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz



© 2019 http://c-in.pl/