Już niebawem nowe programy dla szpitali

O tym w artykule.Wiki o bazach danychBaza danych ? zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specj

Już niebawem nowe programy dla szpitali Programy typu niebawem staną się niezbędne dla dosłownie każdej placówki medycznej. Warto już teraz kupić odpowiadające nam programy, ale z jakiego powodu jest to potrzebne. O tym w artykule.

Wiki o bazach danych

Baza danych ? zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest ?systemem zarządzania bazą danych? (ang. database management system, DBMS).

Programy do obsługi bazy danych operują głównie na danych tekstowych i liczbowych, lecz większość współczesnych systemów umożliwia przechowywanie danych cyfrowych różnego typu: dane o nieokreślonej strukturze, grafika, muzyka, obiekty itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Baza_danych


Globalna e-dokumentacja medyczna

Elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej każdego pacjenta to póki co marzenia ściętej głowy. jednak taki system mógłby usprawnić działanie opieki medycznej w całym kraju. Gdyby każdy lekarz w Polsce z dostępem do odpowiedniej bazy danych mógł zobaczyć pełną kartotekę swojego pacjenta online to nie byłoby już problemów z brakującymi wpisami w kartotece.

Zniknąłby też problem pacjentów leczących się w różnych placówkach lub świeżo po przeprowadzce. Wszyscy skorzystaliby na pełnej integracji systemu elektronicznej kartoteki dostępnej dla każdego lekarza. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczeń tego systemu, aby nie można było w łatwy sposób go złamać. To jednak znikomy problem przy rozmiarach powstałych w całym procesie baz danych, które z pewnością byłyby ogromne i trudne do zarządzania. Może kiedyś doczekamy się takiego rozwiązania, póki co pozostaje nam czekać.


Dane pacjenta

Kiedy wybieramy się do lekarza nie zastanawiamy się specjalnie nad tym jak nasze dane są przechowywane w danej przychodni czy innej placówce medycznej, a w sumie powinniśmy. Zazwyczaj sama kartoteka jest w większości przypadków jeszcze papierowa, a jedynie system rejestracji odbywa się elektronicznie.

Czy nie byłoby wygodniej gdyby nasza historia choroby znajdowała się online na serwerze, gdzie każdy lekarz ma do niej dostęp? Wszystkie wyniki badań, przebyte choroby, grupa krwi i wiele innych rzeczy, dostępnych na wyciągnięcie ręki, a w zasadzie myszki. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień i błędów lekarskich, które czasami wynikają z braku znajomości wszystkich danych odnośnie chorób danego pacjenta. Dodatkowo jeżeli istniałaby możliwość przejrzenia swojej kartoteki to już byłoby idealnie.



© 2019 http://c-in.pl/