Kilka ciekawych faktów o OZE z naciskiem na energetykę słoneczną

wialnych źródeł energii. Instalacje takie, jak rekuperatory, fotowoltaika czy panele słoneczne cieszą się rosnącą popularnością. W tej branży dokonano ostatnio zadziwiających postępów i obecnie możemy korzystać już z najnowszych o

Kilka ciekawych faktów o OZE z naciskiem na energetykę słoneczną zestawy fotowoltaiczne cena

Kilka słów o tym, dlaczego instalacje słoneczne warto zamontować

W ciągu kilku ostatnich lat możemy zaobserwować naprawdę bardzo dynamicznie zachodzące zmiany na rynku odnawialnych źródeł energii. Instalacje takie, jak rekuperatory, fotowoltaika czy panele słoneczne cieszą się rosnącą popularnością. W tej branży dokonano ostatnio zadziwiających postępów i obecnie możemy korzystać już z najnowszych osiągnięć techniki w tym zakresie. Co więcej, w ostatnim czasie takie instalacje także bardzo mocno potaniały. To wszystko sprawia, że inwestycja w instalacje związane z odnawialnymi źródłami energii jest naprawdę bardzo opłacalna. W ciągu kilku lat możemy spodziewać się zwrotu kosztów poniesionych na instalację w porównaniu z obecnymi opłatami związanymi z prądem.


Działy ekologii

Współcześnie wyodrębniane są dwa główne działy ekologii ? ekologia gatunku i ekologia zespołów wielogatunkowych (synekologia, biocenologia, badania tworzenia się i struktury ekosystemów). W zakres ekologii gatunku wchodzi:

ekologia populacyjna ? zagadnienia dynamiki populacji lokalnych, problemy zasięgu i rozmieszczenia234
ekologia ewolucyjna ? historia życia gatunków, m.in. ich ewolucyjne adaptacje, dostosowania567. Wprowadzając pojęcie ?ekologii gatunku? jako części ekologii, wycofano wcześniej stosowany podział tej nauki na238:
autekologię ? naukę o funkcjonowaniu pojedynczych organizmów w ich środowisku (zbliżoną do fizjologii gatunku)
synekologię ? ekologię grup osobników, np. populacji, formacji i zespołów roślinnych, zgrupowań zwierząt, ekosystemów.
Wśród działów ekologii wyodrębnionych ze względu na metodologię badań wymieniane są m.in.:

ekologia opisowa ? ?historia naturalna?, opisywanie całych formacji roślinnych i zgrupowań zwierząt kuli ziemskiej (ociera się o zoogeografię czy biogeografię);
ekologia funkcjonalna ? poszukiwania i badania związków, wzajemnych zależności i oddziaływań między składowymi jednostek opisywanych przez ekologię opisową, poszukiwania ogólnych zasad funkcjonowania systemów ekologicznych;
ekologia molekularna ? m.in. oceny bioróżnorodności, w tym różnorodności genetycznej (różnorodność w ramach gatunku), i jej przyczyn, śledzenie tras przemieszczania się organizmów (migracja zwierząt i roślin, mierzenie wsobności, charakteryzowanie nowych gatunków, próby odtwarzania dawnego zasięgu występowania9.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia


Fakt z Wiki - biodegradacja

Biodegradacja (gr. bios = życie, łac. degradatio = obniżenie)1 ? biochemiczny rozkład związków organicznych przez saprobionty (głównie bakterie1234 i grzyby124, ale także pierwotniaki, promieniowce, glony i robaki)1 na proste związki nieorganiczne1234. Poza organizmami żywymi, do biodegradacji przyczyniają się także czynniki naturalne, takie jak: światło słoneczne, tlen z powietrza i woda3. Dzięki niej rozkładowi może ulegać nawet 95% substancji organicznej1.

Biodegradacja jest procesem bardzo powszechnym. Przebiega we wszystkich biocenozach. Zamyka ona cykle biogeochemiczne większości pierwiastków chemicznych, poprzez doprowadzenie związków do form przyswajalnych przez rośliny. O ile biodegradacja związków występujących naturalnie przebiega bardzo szybko (przykładem są lasy równikowe), o tyle rozkład substancji sztucznych, wytworzonych przez człowieka, może trwać nawet do kilku tysięcy lat (np. pochodne ropy naftowej, pestycydy, materiały wybuchowe)2. Mimo tego, proces ten ma duże znaczenie w zachowaniu środowiska naturalnego, ponieważ zmniejsza stopień jego zanieczyszczenia3.

Dużą zdolność do biodegradacji wykazują zasobne w próchnicę, biologicznie aktywne gleby1.

Rozkład szczątków organicznych przebiega zarówno w obecności tlenu, jak i przy jego braku. Aeroby degradują je, wykorzystując tlen jako utleniacz. Anaeroby zastępują tlen azotanami, siarczanami, jonami metali lub dwutlenkiem węgla. W ten sposób metanotrofy potrafią rozkładać węglowodory alifatyczne, a nawet ich halogenki2.

Obecnie zastępuje się trwałe tworzywa sztuczne i detergenty odpowiednikami, które ulegają biodegradacji3.

W przeciwieństwie do mineralizacji, terminu biodegradacja używa się raczej w odniesieniu do substancji szkodliwych (np. pestycydów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biodegradacja



© 2019 http://c-in.pl/