O ekologicznym życiu i oszczędzaniu wody

ceny rosną, najwyższe są w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiemy, że nikt nie zrezygnuje z kąpieli. Można używać prysznica, ale kontrolujmy regularnie stan baterii - duża ilość kamienia sprawi, że wody poleci z

O ekologicznym życiu i oszczędzaniu wody Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

O perlatorach

Woda jest niezwykle ważnym surowcem, również w sensie dosłownym. Każdego roku ceny rosną, najwyższe są w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiemy, że nikt nie zrezygnuje z kąpieli. Można używać prysznica, ale kontrolujmy regularnie stan baterii - duża ilość kamienia sprawi, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Wypada również sprawdzić, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki niemu ciśnienie wody będzie wysokie, ale popłynie jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.


Warto oszczędzać wodę

Płacisz za dużo za wodę i myślisz, jak by tu oszczędzić? Jest parę łatwych trików.

Jednak jeśli zużycie wody wydaje ci się zbyt wysokie, sprawdź czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... "nie pożycza". Zdarza się także, że rachunek jest błędnie naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Ale jeżeli wszystkie instalacje są szczelne i woda nie odpływa sobie do cudzego kranu, to dobrze jeszcze sprawdzić parę rzeczy.

Miejscem gdzie bardzo dużo wody zużywamy jest toaleta. Sprawdź, czy masz oszczędną spłuczkę, lub czy może woda leje się do muszli ciągle? To bardzo często występujący problem. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go wymienić samodzielnie. Jednak być może, trzeba niestety kupić sobie nowy sanitariat.

Ważna jest także jakość i energooszczędność sprzętów AGD - pralki i zmywarki. Wysokiej jakości zmywarka zużywa znacznie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna posiadać automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.


Dom w środku niczego - to możliwe

Dom pasywny - czy to szczyt nowoczesnej technologii w architekturze? Nie. Jest coś jeszcze ciekawszego - dom autonomiczny.

Co to znaczy? Domy autonomiczne są niezależne, nie korzystają z żadnej infrastruktury zewnętrznej, co oznacza że budować można ja praktycznie wszędzie. To szczyt nowoczesnej technologii.

Ta idea oczywiście wypłynęła bezpośrednio z domów pasywnych. Dużo łatwiej sobie wyobrazić, że może istnieć budynek niezależny, jeśli jego potrzeby energetyczne są minimalne. Takie domy są bardzo ekologiczne, ponieważ muszą bazować na takich źródłach energii.

Największym problemem jest prąd. Jest kilka sposobów ekologicznego pozyskania prądu - biomasa (idealne na terenach wiejskich, lub w lasach), wiatraki (wybrzeża, otwarte przestrzenie), woda (można wykorzystać np. stare młyny), no i energia słoneczna (w naszym kraju raczej mało opłacalna). Jednak zanim piękna idea domu autonomicznego się urealni, w Polsce trzeba zmienić prawo. Obecnie budować można tylko na działkach budowlanych, z pozwoleniem na budowę i z cała masą dziwnych do spełnienia warunków (np. audyt energetyczny).

Cóż - pomarzyć o niezależnym domku w środku lasu zawsze można. I o ile jest to na wyciągniecie ręki w sensie technologicznym, to w sensie prawnym - jest to niestety niemożliwe.



© 2019 http://c-in.pl/