Porady o bezpieczeństwie

Dodane: 08-12-2014 07:56
Porady o bezpieczeństwie Bezpieczna i wydajna praca jest bardzo ważna w każdej firmie. Dlatego warto przeczytać o kursy bhp warszawa w moim poradniki. Zapraszam.

Środki ochronne

Pisałem już o bhp w kontekście różnych dziedzin i zawodów. Dziś zamierzam poruszyć temat z zupełnie innej strony. Będę pisał o środkach...ochronnych.

Oczywiście podstawową i najistotniejszą rzeczą jest właściwe przeszkolenie w zakresie bhp na danym stanowisku pracy. Bez tego reszta może nie wystarczyć, ponieważ zwyczajnie osoba wykonująca pracę, może nie mieć pojęcia, w jaki sposób i kiedy użyć środków ochrony i jakich zagrożeń unikać.

Podstawowymi środkami i najczęściej spotykanymi, są te chroniące ciało pracownika przed zagrożeniami uszkodzeń fizycznych. Większość pracowników budowlanych nosi kaski ochronne - jest to tak oczywiste, że taki pracownik kojarzy się już z panem w kasku. Niby nic, ale taki kask potrafi oszczędzić wielu konsekwencji, a nawet uratować życie - na przykład gdy komuś na rusztowaniu wypadnie młotek i spadnie na głowę kolegi na dole.
potrzebnym środkiem ochrony są rękawice robocze - stosowane bardzo powszechnie. Mimo pozorów są bardzo istotne, bo nie tylko chronią dłoń przed uszkodzeniem, ale i umożliwiają długotrwałą pracę w komfortowych warunkach - w rękawicach trudniej jest dorobić się bolesnych odcisków. Używali ich już średniowieczni rycerze - dzięki rękawicom używanie mieczy i toporów, nie było tak wyczerpujące i trudne.

Obecnie powszechnie spotykanym środkiem ochronnym są jaskrawe, odblaskowe kamizelki. Dzięki nim operatorzy maszyn i kierowcy samochodów mogą łatwo odrzec kolegów - to pozwala uniknąć wielu zagrożeń.


Bezpieczeństwo na budowie

Jak dotąd pisałem o bhp raczej w odniesieniu do prac biurowych, administracyjnych i tym podobnych, mało niebezpiecznych dziedzinach. Tym razem chciałbym poruszyć temat prawdopodobnie wręcz kojarzący się z wypadkami przy pracy.

Oczywiście chodzi o bhp na budowie.

Praca na budowie, zwłaszcza w naszym kraju kojarzy się z lekceważeniem wszelkiego bezpieczeństwa. Na szczęście, najgorsze w tej kwestii, odeszło wraz minioną epoką. Teraz firmy budowlane dbają o bezpieczeństwo pracowników. W nieciekawej sytuacji są pracownicy zatrudniani na czarno. To właśnie tacy ludzie bardzo często ulegają niebezpiecznym wpadkom.

Na placu budowy zasadniczo każda praca jest potencjalnie niebezpieczna. Począwszy od wszelkich prac na wysokościach, prac na rusztowaniach, przy budowie konstrukcji dachów. Niestety często zdarza się, że wypadki przy takich działaniach kończą się śmiercią lub kalectwem. Dlatego niezbędna jest wysoka ostrożność i bardzo solidne przeszkolenie osób wykonujących takie zadanie. Nie wolno zapominać, że upadek nawet z paru metrów może zakończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Kask może okazać się niewystarczający!.

W kolejnym artykule postaram się przeanalizować pozostałe aspekty pracy na budowie w zakresie bhp.


Elektronarzędzia

W jednej z notek pisałem o bezpieczeństwie pracy z elektronarzędziami. Dziś chcę poruszyć jeden ważny a często pomijany aspekt - hałas. To fakt, że przy pracy niektórych narzędzi poziom hałasu jest zaledwie drażniący, jednak i to na dłużą metę może zaszkodzić.

Przytoczę przykład jednego z popularnych narzędzi - heblarki / struga elektrycznego. Narzędzie służy do heblowania/wyrównywania powierzchni drewnianych. Można je zaliczyć do narzędzi stolarskich.

Strug elektryczny działa na dość prostej zasadzie. Posiada on wał obrotowy z zamocowanymi ostrzami, silnik elektryczny za pośrednictwem pasa lub pasów napędowych przekazuje obroty na wał. Zależnie od modelu struga i jego mocy prędkość obrotowa wału jest różna, aczkolwiek zawsze są to bardzo duże prędkości. Przekraczające 5000 obrotów na minutę.

To właśnie ten wał z ostrzami jest częścią obrabiającą drewno. Wykonuje się to poprzez przesuwanie struga po powierzchni obrabianego drewna. Jak można się domyślić urządzenie to należy do bardziej niebezpiecznych. W tej notce chcę się jednak skupić na innym aspekcie - na hałasie. Ta maszyna hałasuje straszliwie - jest to jakieś 130 dB. Taki hałas może uszkodzić słuch. Wiem, że w warunkach domowych mało kto o to dba - aczkolwiek w tym przypadku ochronę słuchu uważam za konieczną.

Więcej w kolejnych notkach. Pozdrawiam i życzę bezpiecznej i komfortowej pracy.


Zapobieganie wypadkom

Już kiedyś pisałem na temat wypadków przy pracy i wspomniałem o tym, że szkolenia bhp zmniejszają ich prawdopodobieństwo. Jest tak dlatego, że pracownik, który dobrze zna ryzyko występujące w miejscu pracy nie będzie dopuszczał się ryzykownych działań.

Już nawet szkolenia online poprawiają bezpieczeństwo. Oczywiście pod warunkiem, że materiały szkoleniowe są opracowane fachowo. Oczywiście takie szkolenie musi być prowadzone przez uprawnioną firmę bhp.

Na straży przestrzegania przepisów bhp stoi Państwowa Inspekcja Pracy. Oczywiście jeśli szkolenia bhp zostaną przeprowadzone przez internet ale ze spełnieniem powyższych wymogów zakończą się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu. Czyli po prostu poświadczenia odbycia szkolenia i uzyskania niezbędnej wiedzy. Takie certyfikaty są akceptowane przez PIP na równi z tymi uzyskanymi w standardowych szkoleniach.


Bezpieczne narzędzia

W tym poradniku chciałbym omówić nieco inny temat niż zwykle. Zwykle pisałem o temacie szkoleń bhp w firmach, tym razem postanowiłem napisać coś z własnego doświadczenia.

W dzisiejszych czasach istnieją liczne elektronarzędzia, umożliwiają one szybkie i łatwe wykonanie różnego rodzaju prac. Chyba największy dział elektronarzędzi zajmują te wykorzystywane na budowie i remoncie. Ich użycie przyspiesza i ułatwia prace, nawet w rękach domowego majsterkowicza. Jednak może wiązać się z kilkoma niebezpieczeństwami.

Pierwszym niebezpieczeństwem (czego nie ma opisanego w instrukcjach obsługi) jest zagadnienie obciążenia elektrycznego przewodów. Trzeba pamiętać, że każde elektronarzędzie pobiera określoną moc podczas pracy a jeśli podłączymy kilka narzędzi do jednego cienkiego przedłużacza może się to skończyć nie tylko ich nieprawidłową pracą spowodowaną spadkami napięcia ale i uszkodzeniem samych narzędzi jak i przewodu. Pół biedy jeśli zadziałają bezpieczniki ale tak czy inaczej pozostaje możliwość porażenia prądem lub zapalenia się w wyniku zwarcia.© 2019 http://c-in.pl/