Zmniejszenie zużycia energii cieplnej

ekuperator ? urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej. Rekuperator jest wymiennikiem ciepła. Do przekazania

Zmniejszenie zużycia energii cieplnej rekuperacja gdańsk
Rozbudowanie działania ogrzewania z pewnością przyniesie ogromne oszczędności, jedną z opłacalnych opcji jest . Co musisz wiedzieć o grzaniu?

Najlepsza encyklopedia; Hasło rekuperator

ekuperator ? urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej.

Rekuperator jest wymiennikiem ciepła. Do przekazania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego stosuje się różne konstrukcje rekuperatorów:

z czynnikiem pośrednim (np. glikol albo freon):
z obiegiem samoczynnym w tym rurka ciepła,
z obiegiem wymuszonym także pompy ciepła
rekuperatory przekazujące ciepło przez przegrodę płytową:
krzyżowe - Powietrze przepływa przez ustawione do siebie prostopadle kanały. W jednym przepływa ciepłe powietrze wywiewane z zew. ogrzewając rząd kanałów z powietrzem z zewnętrza. Sprawność tego typu rekuperatora waha się od 50-70% odzysku ciepła, stosując jednak dwa wymienniki-szeregowo osiągnąć można sprawność do 90%
przeciwprądowe - Kanały powietrza ustawione są równolegle przez co strumień powietrza zimnego skierowany jest w przeciwnym kierunku do ciepłego. Sprawność tego typu rekuperatorów sięga nawet do 95% odzysku ciepła (przy stosowaniu wymienników przeciwprądowych o spiralnym kształcie kanałów)
W niektórych instalacjach wentylacyjnych rekuperatory zastępuje się regeneratorami, zmieniającymi styczność z powietrzem wydmuchiwanym i wdmuchiwanym (np. wymienniki obrotowe). Dzięki temu uzyskuje się również możliwość odzyskiwania pary wodnej.

Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.

Stosowanie rekuperacji w nowych obiektach budowlanych jest obowiązkowe w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperator


Oszczędne ogrzewanie i nowe metody uzyskiwania ciepła

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele alternatywnych metod ogrzewania domów i budynków mieszkalnych. Większość z nich nie wymaga przystosowania do nich całej konstrukcji budynku, jednak zazwyczaj konieczne są niewielki modernizacje.

Obecnie decydujący się na wybudowanie swoich czterech kątów mają do wyboru wiele opcji ogrzewania i optymalizacji energetycznej. Ogrzewanie geotermalne, energia solarna, rekuperacja w celu odzyskania ciepła. Opcji jest dużo i warto przysiedzieć trochę nad tematem zanim wybudujemy dom, ponieważ najlepiej przystosować budynek pod dane źródło ogrzewania.


Alternatywy dla C.O

Dla tradycyjnego ogrzewania jest wiele alternatyw, które pozwalają na efektywne grzanie całej powierzchni. Czasami wystarczy zmiana grzejników na nowe, lub wymiana ogrzewania na podłogowe, które wymaga dużo niższej temperatury dla osiągnięcia tego samego komfortu cieplnego w mieszkaniu.

Można pójść w ogrzewanie piecykami w każdym większym pomieszczeniu i grzać tylko tam gdzie się przebywa. Dobrym wyjściem jest tez ogrzewanie elektryczne, które jest bezobsługowe, czyste i proste w montażu, nawet dla niedoświadczonego w kwestiach budowlanych. Dużo ludzi również korzysta z paneli radiacyjnych, które montuje się na suficie. Ogólnie opcji jest tak dużo, ze jest w czym wybierać i przebierać, a przecież chodzi o to, żeby to nam było wygodnie z danym ogrzewaniem.



© 2019 http://c-in.pl/